K K 32 LIR

 

32 Pułk Piechoty Obrony Krajowej Nowy Sącz (32. Landwehrinfanterieregiment Neusandez) został sformowany z dniem 1 października 1901 roku z 3. (byłego Nowosądeckiego Batalionu Obrony Krajowej Nr. 60 sformowanego w 1869 roku) oraz 4. (byłego Tarnowskiego Batalionu Obrony Krajowej Nr. 53 sformowanego w 1869 roku) batalionów polowych 16 Pułku Piechoty Obrony Krajowej Kraków oraz z jednego nowo utworzonego batalionu polowego.

Miejscem stacjonowania sztabu pułku oraz 2 i 3 batalionu był Nowy Sącz, natomiast  1 batalion stacjonował w Tarnowie.

Okręg uzupełnień z komendą w Nowym Sączu i ekspozyturą w Tarnowie obejmował powiaty: Dąbrowa (Tarnowska), Gorlice, Grybów, Jasło, Nowy Sącz, Nowy Targ, Pilzno, Tarnów.

Wyłogi munduru w kolorze grass-grün (trawiasto-zielone). Guziki w kolorze srebrnym z cyfrą arabską 32.

Według danych na lipiec 1914 roku Polacy stanowili 91% stanu osobowego pułku (z pominięciem oficerów).

Od kwietnia 1917 roku pułki piechoty obrony krajowej (Landwehrinfanterieregiment) przemianowano na pułki strzelców (Schützenregiment).

 

Dowódcy pułku:

1901 - 1902

  Brak danych

1903

  Oberst Eduard Urbanitzky (27.09.1848 - 21/22.09.1935)

1904 - 1907

  Oberst Artur Jakesch (1848 - 28.04.1923)

1908 - 1910

  Oberst Alfred Edler von Schwertführer (23.09.1857 - 15.02.1943)

1911

  Oberst Franz Schindler

1912 - 1914

  Oberst Silvester Edler von Lucanović (31.12.1859 - 04.09.1914)

1915 - 1918

  Oberst Karol Stanisław Schubert (01.03.1864 - 1954)

 

 

Pułk przez cały okres wojny pozostawał z tym samym przydziałem, czyli

 

91 Brygada Piechoty Landwehry; 46 Dywizja Piechoty Landwehry; I Korpus; 1Armia.

 

 

Więcej informacji o cesarsko-królewskim 32 pułku piechoty obrony krajowej znajdziesz tutaj:

www.kklir32.pl

 

 

     

                                  

 

 

Oberst Karol Stanisław Schubert

Copyright Stowarzyszenie Historyczne „Bitwa pod Gorlicami 1915”

sh@gorlice1915.com.pl

tel. 505 959 828

Stowarzyszenie Historyczne „Bitwa pod Gorlicami 1915” K.K. 32 LIR