sh@gorlice1915.com.pl

tel. 505 959 828

Stowarzyszenie Historyczne „Bitwa pod Gorlicami 1915” K.K. 32 LIR

Spacer po mieście śladami bitwy gorlickiej

 

2 maja 1915 r. na ziemi gorlickiej miała miejsce jedna z największych i najważniejszych bitew stoczonych na froncie wschodnim I wojny światowej.

 Po niemal półrocznym okresie wyniszczającej, ale nie dającej rozstrzygnięcia wojnie pozycyjnej doszło wreszcie do przełomu. Połączone siły austro-węgierskie i niemieckie perfekcyjnie przygotowały uderzenie na wojska rosyjskie. Na głównym odcinku natarcia, na ok.32 km: od Ciężkowic przez Łużną, Gorlice i Sękową, aż po Ropicę Górną, starło się ze sobą blisko  200 tyś. żołnierzy. Znaczna przewaga w liczbie i wyszkoleniu żołnierzy oraz w ilości i jakości artylerii dała sprzymierzonym zdecydowaną przewagę. Wojska rosyjskie w konsekwencji bitwy, a następnie całej 50-dniowej operacji gorlickiej zostały pokonane oraz zmuszone do odwrotu i opuszczenia Galicji. Tym samym zażegnane zostało niebezpieczeństwo zajęcia przez Rosjan Budapesztu.

Po działaniach wojennych lat 1914 i 1915 na terenie Gorlic zostały liczne miejsca - niemi świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. Powstało także wiele nowych obiektów upamiętniających „dni grozy w Gorlicach” oraz krwawe zmagania żołnierzy wszystkich walczących tu armii.

Projekt „Spacer po mieście śladami bitwy gorlickiej” skierowany jest zarówno do mieszkańców Gorlic, jak również do turystów odwiedzających nasze miasto.

Proponujemy do wyboru dwie trasy. Czas spaceru trasą 1 w terenie, pieszo, obejmującą 16 punktów oszacowany został na ok. 2,5 do 4 godzin. Trasa 2, ze względu na rozmieszczenie miejsc do zwiedzenia na wszystkich krańcach miasta i dużą ilość obiektów na niej uwzględnionych trudna będzie do pokonania w ciągu 1 dnia w całości.

Do trasy 1 przygotowaliśmy specjalną ulotkę. Jest to miniprzewodnik w formie drukowanej. Zawiera on min. mapkę z zaznaczonymi na niej16 miejscami, które wytypowaliśmy jako obowiązkowe do odwiedzenia. W ulotce  znajdują się  także syntetyczne opisy poszczególnych obiektów oraz metryczka uczestnika spaceru i miejsce na pamiątkową pieczątkę. Ulotkę można zdobyć min. w Pawilonie Historii Miasta lub w Muzeum Regionalnym PTTK.

Wspólna wędrówka, na który Was zapraszamy będzie zupełnie inna niż te, które dotąd odbywaliście. Zabierzemy Was w kilkanaście miejsc związanych z wydarzeniami sprzed ponad 100 lat. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi i zaangażowaniu poznacie lepiej nie tylko niezwykłe,  pierwszowojenne dzieje Gorlic, ale także inne aspekty historii tego miasteczka położonego nad rzeką Ropą, w malowniczym Beskidzie Niskim.

 

 

 

Trasy są opracowywane w ramach zadania „Spacer po mieście śladami Bitwy Gorlickiej” realizowanego dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miejski w Gorlicach.

 

Copyright Stowarzyszenie Historyczne „Bitwa pod Gorlicami 1915”